Ta hand om vår värld

Välj bort flyget


skrivet den 18 dec av Admin, klockan:10:42
Det är fler och fler människor på vår planet som flyger nu för tiden. Detta beror på att flygbiljetterna har blivit mycket billigare än de har varit förrut och att fler människor runt om i världen har resurser att kunna flyga. Detta är ett problem eftersom flyget är en riktig miljöbov. Många svenskar flyger i väg på sina semestrar och det gör jag med. Det bästa hade varit om vi semestrade i vårt närområde. Nu vet jag att detta inte är möjligt men vi bör i alla fall fundera över om vi har det roligare i Thailand än vad vi hade haft det på Gotland. En sak som vi alla kan göra är att strunta i att ta flyget om vi som exempel ska resa mellan Göteborg och Stockholm. Det är mycket mer miljövänligt att ta tåget och jag garanterar att det kommer gå lika snabbt på grund av att flygplatserna inte ligger lika centralt som en tågstation gör.

Bli den första att värdera denna post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kommentarer är stängt