Ta hand om vår värld

Spara el = Spara pengar


skrivet den 13 dec av Admin, klockan:10:12
Det är inte bara för miljöns skull man ska tänka på att spara el. Släcker du dina lampor när du inte använder dem, byter du ut alla lampor till energisnåla lampor, stänger du av din TV på rätt sätt och stänger du av din dator när du inte använder den så kommer du även spara pengar. Testa att göra detta nästa månad så kommer du se en skillnad när nästa elräkning kommer. Du blir inte bara mer miljövänlig utan du får också mer pengar att spendera på roligare saker än el. Det finns väldigt många fler saker som en privatperson kan göra för att minska sin elförbrukning så sök gärna efter detta på nätet så kommer ni få många fler förslag på vad man själv kan göra. Man kan inte göra allt men om alla människor tänker lite mer på att spara el så kommer vi sammanlagt att spara väldigt mycket el.

Bli den första att värdera denna post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kommentarer är stängt